Киевская Армянская Община 2009-2012

Людина — оркестр.

Книгу з цією назвою мистецька громадськість України чекала давно. Адже в наш час зібрати великий матеріал і написати книгу одна справа, а знайти спонсора і видати її, то справа ще складніша. А унікальність цієї книги в тому, що тут зібрані спогади, статті, листи, вірші та інші матеріали 34 видатних особистостей: співаків, композиторів, диригентів, поетів, режисерів наших сучасників і багатьох, які вже не з нами. Особливо цікавою є галерея, тепер вже історичних фотографій.

Присвячена ця книга життю та творчості двох видатних діячів української музичної культури, Народних артистів України оперного диригента Володимира Йосиповича Пірадова (1892-1954) та його дочки піаністки Елеонори Володимирівни Пірадової (1929-2012).

Життя та творчість В.Й.Пірадова (Пірадяна) може послужити захоплюючим сюжетом для літературного твору. Вірменин з дворянського роду народився у Варшаві, музичну освіту здобув і почав оперну кар'єру в Тіфлісі й диригентський шлях продовжив в 16 містах бувшого СРСР від Мінська аж до Владивостока, в містах Закавказзя, Середньої Азії, Уралу, Поволжжя, Москви, Харкова і закінчив в Києві, де працював двічі. В 1936-1941 роках був черговим диригентом, де крім постановки таких капітальних вистав як “Князь Ігор” О.Бородіна, “Іван Сусанін” М.Глінки, “Даїсі” З.Паліашвілі, “Отело” Дж.Верді з 1937 р. Завідував кафедрою оперної підготовки Київської консерваторії, а 31.12.1938 оперою “Фра-диявола” Д.Ф.Обера відкрив при консерваторії оперну студію. В 1940 році відзначений почесним званням Заслуженого артиста України та вченим званням професора.

В 1944-1947 був головним диригентом Харківського оперного театру, на сцені якого поставив оперу “Наймичка” М.Вериківського та балет “Лілея” К. Данькевича. А завершив свій життєвий і творчий шлях як головний диригент Київського театру опери і балету ім.Т.Шевченко (1950-1954). Кульмінацією диригентської кар'єри була робота з режисером М.Крушельницьким і художником А.Петрицьким над постановою опери “Богдан Хмельницький” К.Данькевича з участю зоряного складу співаків М.Гришка, Б.Гмирі, І.Паторжинського, Л.Руденко, В.Борищенка, яка стала етапною в історії українського оперного театру. Показана з великим успіхом в Москві на сцені Великого театру, вона спричинилась до того, що Київський оперний театр по категорії був прирівняний до Великого театру в Москві по штатному розкладу, матеріальному та пенсійному забезпеченню та ін. Здійснений ним запис опери на платівках зберіг для майбутніх поколінь неповторні голоси корифеїв театру.

Дочка Елеонора продовжила батькову справу в іншій іпостасі. Закінчивши з успіхом Московську консерваторію проф. Г.Гізбурга, вона спершу виступала як піаністка-соліст, під керівництвом батька виконувала концерт А.Хачатуряна. Проте з часом в Київській філармонії переключилася на хормейстерську роботу. Володіючи відміною фортепіанною школою, блискучою технікою, музикальністю і високою виконавською культурою вона навколо себе об'єднала весь цвіт українського вокального виконавства. З нею виступали Є.Мирошниченко, Д.Гнатюк, Г.Туфтіна, А.Мокренко, М.Кондратюк, Д.Петриненко, К.Огневой, Л.Руденко, Г.Ципола, А.Солов'яненко, М.Стеф'юк, В.Женченко, Л.Забіляста, Р.Майборода, Л.Кондрашевська, ЇЇ гастрольні маршрути пролягли по всіх республіках колишнього СРСР, 14 країн Західної Європи, США, Канади. Велика творча активність допомогла їй зберегти виконавську форму до останніх днів життя вона продовжувала виховання молодих співаків, акомпануючи їм в концертах і гастрольних поїздках, приймала активну участь постановках опер і музичних вистав на сцені Національної філармонії України.

Появу книги “Людина-оркестр” ми завдячуємо Людмилі Житній, лікарю за фахом, поетесі і редактору за покликанням, яка наполегливою працю зібрала великий і рідкісний матеріал, в якому увіковічнила 100 річну творчу діяльність на ниві музичної культури знаменитої родини Пірадових.

Презентація книги, яка відбулася 25 квітня 2017 року в Спілці письменників України, зібрала численну мистецьку громаду Києва. Ведучий вечора співак і поет, довголітній партнер Е.Пірадової Віктор Женченко мусив строго дотримуватися регламенту, бо виступаючі мали багато що розповісти про героїв книги. Серед них художній керівник філармонії В.Лукашов, голова Спілки письменників М.Сидоржевський, літератори І.Драч, О.Божко, Г.Кримчук, товаришка Елеонори Людмила Марцевич, яка зіграла фортепіанний етюд Шопена. Згадували учні Елеонори Володимирівни молоді співаки А.Юрченко, К.Кондрашевська, С.Криворучко, які після спогадів плавно переходили на спів популярних творів, та автор цих рядків. Багато теплих слів було сказано після офіційної презентації за чашкою кави.

Іван Гамкало

оперний диригент, професор НМАУ ім.П.Чайковського, член-кореспондент НАМ України

фотографії Самвела Азізяна 

джерело  http://www.kievao.com.ua 
Ближайшие мероприятия общины: