Киевская Армянская Община 2009-2012

Вірменські Кам'яниці в Замості під знаком ЮНЕСКО.

С.Л.АЗІЗЯН. ЗАМОСТЯ — МІСТО ПОЕТІВ І ЛІТЕРАТОРІВ.

(початок тут: частина І, частина ІІ ).

Неподалік Львівської брами була й стародавня кам'яна вірменська церква, побудована ще в XVI-XVIІ ст. Збережений в архівах міста малюнок, креслення церкви і дзвіниці свідчать про високий архітектурний рівень її виконання. Церква неодноразово перебудовувалася, що відображалося на її архітектурному стилі. Як видно з малюнка початку XIX ст., в архітектурі вірменської церкви поряд із класичним стародавнім типово вірменським гостро-кутовим куполом і хрестоподібним підмур'ям сусідять архітектурні стилі епохи Ренесансу й раннього бароко.

На перспективному плані, намальованому Георгієм Брауном і Францом Гогенбергом у 1617 році, чітко видно, що вірменська церква розташовувалася в кінці Вірменського кварталу, біля міських мурів. Вся територія церковного кварталу була огороджена кам'яною стіною з вежами і воротами, видно також монастирські будівлі. Поряд із храмом височіє вежа дзвіниці, що на малюнку по своїй висоті не поступається вежі міської Ратуші. Цікава деталь церковної дзвіниці — її багатокупольний дах, що нагадує корону. На малюнку видно три башточки на куполі, однак, найпевніше, що їх п'ять. Пояснюється це тим, що художник малював купол, стоячи на землі і тому “четверту та п'яту”, башточку купола на малюнку не видно.

У центрі малюнка видно площу Великий Ринок і вежу міської Ратуші, ліворуч від неї починається вулиця Вірменська, котра тягнеться до кварталу Вірменської церкви із дзвіницею, далі видно Львівську браму, Руську (українську) церкву і міст через рів. Праворуч від міської Ратуші — будинки вищої Академії і замок канцлера і коронного гетьмана Яна Замойського.

Як видно на зображенні, дзвіниця своєю пірамідальною формою дуже нагадує башту міської Ратуші, а за будовою купола (п'ять башточок) — Львівську та Кам'янець-Подільську дзвіницю вірменських храмів, які були зведені майже в той же час і, можливо, тим самим архітектором. На жаль, в 1826 році, коли місто ненадовго опинилося в складі Російської імперії, вірменська церква була розібрана за вказівкою міського коменданта. Нині, на території церковного двору, що раніше становив великий квартал, розташовуються корпуси готелю «Ренесанс». Однак не виключена можливість відновлення храму на колишній церковній території, що залишається ще не забудованою, за збереженими детальними кресленнями.

Більш вдало склалася доля міських цивільних будівель, а саме житлових і торговельних будинків, які належали вірменській громаді міста Замостя, що розташовані по вулиці Вірменській. Весь комплекс будинків, які знаходяться у вірменському кварталі, довгий час був «законсервований» і перебував у незайманому вигляді. І лише 1979 року уряд Польщі й міська влада, готуючись до 400-літнього ювілею міста, з великою обережністю і ретельністю почали відбудовні роботи, дбайливо перебираючи кожну історичну будівлю.

Цікава особливість будинків, на Вірменській вулиці полягала в тому, що кожний будинок мав свій колір і назву. Наприклад: дім № 22 (жовтого кольору) називався будинок «Під Мадонною», на цьому будинку і дотепер збереглося барельєфне зображення Мадонни з дитиною. На «червоному» будинку № 26 Бартосовича зберігся барельєф Архангела Гаврила. Нині в будинках № 24—30 розташувався музей Замостя, а в будинку № 22 ліцей пластики імені Б. Морандо з галереєю «Під Мадонною».

Великий інтерес для фахівців і аматорів мистецтва становить внутрішнє оздоблення вірменських будинків, особисті предмети, книги і меблі, які нині представлені в історичному музеї і дають нам уявлення про середньовічний побут їхніх господарів. Особливо цікаві багаті ліпні прикраси — барельєфи зі «східним» орнаментом, якими прикрашені внутрішні дверні портали і віконні відкоси вірменських будинків. Виконані у східному стилі, вони дуже нагадують аналогічні прикраси у львівських вірменських церквах і цивільних будинках. Що цілком зрозуміло, з огляду на те, що в будинках Замостя мешкали вірменські вихідці зі Львова.

До реставрації стародавніх кварталів Замостя, що почалася в 70-ті роки минулого століття, були залучені найвідоміші польські реставратори і художники. Завдяки їхній колективній і сумлінній праці історичний центр Замостя, втому числі і комплекс «Вірменських кам'яниць» на вулиці Вірменській був повністю відновлений до первісного вигляду. А в 1992 році комплекс будинків, що належали вірменській громаді міста Замостя, разом з історичним центром міста був включений до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО (1992 р.), охоронний номер № 564.

Замостя стає дуже популярним місцем серед туристів, які приїздять майже з усього світу. Серед них зустрічається дедалі більше вірменської молоді, яка цікавиться славною історією галицьких вірмен. Довгі роки державний кордон роз'єднував галицьких вірмен. Але сьогодні все змінюється на краще, країни єднаються, народи товаришують. Що дає можливість галичанам подорожувати історичними містами, розташованими по обидва боки українсько-польського кордону. Завітайте до Замостя і побачите все на власні очі. Дістатися до Замостя можна за дві години, якщо їхати зі Львова рейсовим автобусом, що прямує до Любліна, або туристичним автобусом. Гуляючи вулицями міста, радимо всім бажаючим зайти до будинку міської ратуші й оглянути старовинну залу, де до середини XVIII ст. відбувалися наради вірменської громади і засідання вірменського суду. Крім прогулянки середньовічним містом та численними музеями і галереями, слід також відвідати міста, яки пов'язані з відомими письменниками вірменського походження епохи Відродження: Шимоном Шимоновичем і Симоном Дпир Лехаци.

У вересні минулого 2017 року в Замості урочисто відзначили 25-літній ювілей включення історичної частини міста до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

на русском тут

стаття "Замостя -- місто поетів і літераторів" була опублікована в газеті "Арагац" №9 (199,200) за 2007 рік.

————
© Самвел Азізян, 2007.

 
Ближайшие мероприятия общины: