Киевская Армянская Община 2009-2012

Ігнацій Лукаcевич — розробник першого нафтогазового родовища в Галичині

Գալիցիայի առաջին նավթագազային հանքի մշակող՝ Իգնացի Լուկասևիչը:
Ignacy Łukasiewicz — developer of the first oil and gas field in Galicia.


1853 р. львівський аптекар, вірменського походження Ігнацій Лукасевич (1822-1882) методом дистиляції виділив з ропи сировини, на яку Галичина була досить богатою — гас, сконструював гасову лампу й започаткував гасове освітлення в лікарні у Львові. 1854 р. він заснував видобування ропи в Бібріці біля Коросна, 1856 р. — дистилярно в Улашовицах під Яслом.

Бібрік — це перша в світі нафтова свердловина промислового характеру, один з перших — і найбільший — крок до видобутку нафти в світових масштабах. Всю цю місцевість можна назвати одним загальним пам'ятником нафтопромисловості в цілому і Ігнатію Лукасевича зокрема.

Лукаcевича тут шанують як творця першої гасової лампи, винахідника процесу очищення нафти, піонера світових досліджень в галузі нафтової перегонки, ініціатора запуску експлуатації нових нафтових свердловин в різних частинах Підкарпаття, а також засновника лікарні в самій Бубрке і костелу під містом Коросно.

Саме цей польський фармацевт в 1854 році почав розробляти і використовувати в місцевості Бібрік першу нафтову свердловину в світі, а два роки по тому, в 1856 році, заснував один з перших в світі заводів з переробки нафти. Завдяки роботам Лукасевича в сучасній Польщі існує 92 зареєстровані родовища нафти на суші і в морі, адже на основі саме його розробок і сьогодні проводиться пошук, дослідження та експлуатування нафтових родовищ.
У 1961 році в Бібріке був відкритий унікальний Музей нафтової і газової промисловості Польщі, названий на честь Ігнатія Лукасевича. Це справжній музей-заповідник, в якому деякі свердловини, пробурені (вручну!) ще за часів початку нафтовидобутку, і в наш час знаходяться в активному стані, якщо не брати до уваги того, що видобування проводиться далеко не з таким розмахом, як раніше. Сьогодні для огляду туристам запропонована цікава експозиція, що включає виставки обладнання рубежу XIX-XX століть, колекцію унікальних відеоматеріалів, фотографій і періодичних видань про нафту — міжнародному «чорному золоті». Дуже цікаві історичні об'єкти високого рівня безпеки — дерев'яні споруди, що діють екскаватори, бурове підйомне устаткування.
Розташовується Музей імені Ігнатія Лукасевича на відстані декількох кілометрів від Кросно, не в самій місцевості Бібріка, а в лісі неподалік. Цей об'єкт знаходиться під відкритим небом, що робить його ще більш привабливим для відвідувачів, не дивлячись на те, що ще кілька років тому він був в певному запустінні, проте сьогодні відмінно функціонує і заслуговує на увагу. В одному з приміщень знаходиться виставка колекції гасових ламп, які, як відомо, були винайдені все тим же Лукасевичем.

джерело: http://www.kievao.com.ua

 
Ближайшие мероприятия общины: