Киевская Армянская Община 2009-2012

Вірменознавство в незалежній Україні: Центр вірменистики. Кримські сесії.
06.02.2021 09:15

Після проголошення незалежності в Україні та Вірменії вірменознавчі дослідження тривали відповідно у Львівському відділі Інституту археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського, в Львівському музеї релігії, в київському Інституті сходознавства ім.Кримского, Київському національному університеті ім. Т.Шевченка, Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса, також вірменознавчі дослідження велися окремими вченими в Полтаві, Краматорську, Сімферополі, Одесі, Донецьку та ряді інших міст, а у Вірменії дослідники історії та культури українських вірменів були зосереджені в Інституті історії НАН РА, Інституті літератури М.Абегяна , Інституті древніх рукописів "Матенадаран", ЄДУ та ін., вірменознавци публікували наукові статті в профільних наукових виданнях. Також, питаннями історії та культури "львівських" вірмен системно і грунтовно займалися польські вчені (в Кракові, Катовіце, Варшаві та ін.) І окремі вірменознавци США, Франції, РФ, Білорусі, Литви, Молдови, Румунії, Угорщини та інших країн.

В кінці 90-х великим центром вірменознавства став Крим, тут питаннями історії та культури кримських вірмен системно займався Науково дослідний центр "Кримознавство", директор Володимир Григорьянц і провідний науковий співробітник, кандидат історичних наук Татевік Сарксян (Сімферополь), а також ряд дослідників в різних краєзнавчих музеях і наукових установах Криму, ними було опубліковано ряд значних наукових робіт, а також книг і фотоальбомів, відновилося видання до революційного арменоведческого журналу "Голуб Масіс" - головний редактор Ваан Вермішян, діяла радіостанція з мовленням на вірменській мові, головний редактор і ведучий програм Рушан Пілосян.

Новою віхою в історії українського вірменознавства стало створення в 2007 році при громадській організації "Союз вірмен України" Історико-культурологічного комітету "Центр вірменистики", який очолив доктор філософських наук, ректор Кримського університету культури, мистецтв і туризму Олег Габрієлян (м.Сімферополь), заступник голови - доцент кафедри історії та культурології Краматорського економікогуманітарного інституту, к.і.н. Олександр Осіпян. У громадський комітет увійшли історики, дослідники, журналісти, громадські діячі, які займалися вивченням і висвітленням історії та культури вірмен України. У 2008 році ГО "СВУ" виділила членам комітету грант, для планових вірменознавчих досліджень, який послужив поштовхом для нових наукових і популярних публікацій.

Знаменною подією для українських вірменознавців стало проведення в 2008 році в Криму святкових заходів присвячених 650-річчю заснування монастиря Сурб-Хач (у околицях міста Старий Крим), які відвідали численні паломники. Присутнім були прочитані доповіді з історії монастиря і про вірменські колонії, презентовані нові книги, альбоми та буклети присвячені вірменам Криму, там же було прийнято рішення про проведення щорічних вірменознавчіх науково-популярних конференцій в Криму.

5-6 вересня 2009 року, в монастирі Сурб-Хач відбулася II Міжнародна науково-практична конференція "Вірмени України: вчора, сьогодні, завтра" організована спільно ГО "СВУ" та ГО "Кримське вірменське товариство". За підсумками конференції було видано збірник матеріалів "Дослідження з вірменистикою в Україні", до якого увійшли 15 наукових доповідей дослідників з України, Білорусі, Польщі, Росії, Вірменії.

У третій випуск збірника "Дослідження з вірменистики в Україні" увійшли матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції "Вірмени України: вчора, сьогодні, завтра", що проходила 2-3 жовтня 2010 року в КРУ "Етнографічний музей", м.Сімферополь, АР Крим . До збірки увійшли 16 доповідей.

IV Міжнародна науково-практична конференція "Вірмени України: вчора, сьогодні, завтра" пройшла 24-25 вересня 2011 року в Сімферополі і була присвячена 1650-річчю Месропа Маштоца, винахідника вірменського алфавіту. У конференції взяли участь зарубіжні вчені, в тому числі доктор історичних наук, професор Каліфорнійського університету Річард Оганесян. В опублікований науковий збірник увійшло 16 доповідей.

V Міжнародна науково-практична конференція "Вірмени України: вчора, сьогодні, завтра" пройшла 16-17 вересня 2012 року в м. Сімферополі Конференція була приурочена до 500-річчя вірменського книгодрукування і спільному українсько-вірменському проекту співпраці державних архівів України і Вірменії.

На конференції було презентовано альбом-каталог "Вірменські церкви Криму", спільний проект Держархівів України та Вірменії.
VI Міжнародна науково-практична конференція "Вірмени України: вчора, сьогодні, завтра" пройшла 5-6 жовтня 2013 року в м. Сімферополі. Організаторами конференції виступив РВНЗ "Кримський університет культури, мистецтва і туризму", Кримське відділення Інституту сходознавства ім.Кримского, ГО "САУ", Благодійний фонд "Луйс". До оргкомітету конференції було подано рекордну кількість заявок від 25 учасників. Збірник не видавався, але збереглася програма конференції.

Окрім кримських конференцій, які проводив Центр вірменистики при ГО "САУ", в Україні проводилися вірменознавчі конференції у Львові, на базі Католицького університету (2008, 2011), Львівського національного університету ім. Івана-Франка (секція), а також у Вінниці, Бережанах, в київському Інституті сходознавства ім. Кримського (секція).Українські вірменознавци завжди брали участь в тематичних конференціях, що проводяться, як в Україні, так і за кордоном. Можна відзначити великі наукові конференції в польському Замості (2010), в Мінську (2013, 2015), Ростові на Дону (2013), Санкт Петербурзі (2015) і ін. Про ці конференції можете докладніше прочитати в продовженні.

Фотографії та текст Самвела Азізяна
Зі змістом збірок матеріалів можна ознайомитися в Національній бібліотеці України ім. Вернадського в Києві і в Кримській республіканській універсальній науковій бібліотеці ім. І. Я. Франко в Сімферополі.
Далі буде.

Фотографії та текст Самвела Азізяна

 

Зі змістом збірок матеріалів можна ознайомитися в Національній бібліотеці України ім. Вернадського в Києві і в Кримській республіканській універсальній науковій бібліотеці ім. І. Я. Франко в Сімферополі.

 

Далі буде.

Перша частина тут

Друга частина тут


російською мовою тут

 

 
Ближайшие мероприятия общины: